Choď na obsah Choď na menu
 


Zemplínsky pastelový králik

   Tvorcom tohto plemena je Ing. Jozef Jonek. Šľachtením zemplínského králika sa zaoberá od roku 1982, kedy požiadal o výskumný chov. Plemeno bolo uznané 22.11.1987 na Celoštátnej výstave drobných zvierat v Nitre. Zemplínsky králik je stredného plemena. Najzaujímavejšia na ňom je kombinácia pastelovej farby s modrou. Veríme, že zvláštna krása tohto plemena si získa ďalších záujemcom o chov. V súčasnosti sa chovatelia zemplínskych králikov združujú v Klube chovateľov zemplínskych králikov so sídlom v Michalovciach. Predtým boli súčasťou Klubu chovateľom králikov národných plemien a rexov.

ZEMPLÍNSKY PASTELOVÝ (ZePa)    Genotyp : AA bb CC dd gg HH yy

Mesačné prírastky hmotnosti :

Mesiac     1.       2.     3.     4.     5.     6.     7.     8.

kg            0,5    0,9   1,6   2,2   2,7   3,2   3,7   4,25

Pozícia 1 - Hmotnosť (v kg) 3,50-3,74 = 8 bodov, 3,75-4,24 = 9 bodov,  4,25-5,25 = 10 bodov      5,26-5,50 = 9 bodov

Pozícia 2 - Tvar - viď špeciálna časť

Pozícia 3 - Typ - Telo je zavalité, valcovité s rovnomerne rozloženým osvalením. Končatiny sú silné, stredne dlhé s polovzpriameným postojom. Krk je krátky s mohutným záhlavím. Hlava je pomerne veľká, pri oboch pohlaviach krátka a široká v nosnej a čelovej časti. Ušnice sú nesené v ostrom uhle, silné, pomerne hrubé na koncoch zaoblené 11 až 12 cm dlhé.

Pozícia 4 - Srsť - Srsť je hustá, pružná s výraznými elastickými pesíkmi, dlhá asi 32 mm.

Pozícia 5 - Krycia farba - Krycia farba na celom tele je intenzívne pastelovo hnedá s jemným modravým nádychom, rovnomerne rozložená po celom tele. Na miestach s kratšou srsťou (hlava, ušnice, končatiny), rovnako aj na bruch a chvost môže mať modrastý nádych. Oči sú tmavo šedomodrohnedé, pričom prevládajúci hnedý odtieň je prednosťou. Fúzy sú tmavo sfarbené a pazúriky tmavo rohovité.

Pozícia 6 - Farba podsady - Podsada je na celom povrchu tela oranžová a má zasahovať až ku koži. Na bruchu je podsada farebne matnejšia a mierne svetlejšia s prechodom do krémovej farby.

Pozícia 7 - Starostlivosť a zdravie - Ako vo všeobecnej časti

PRÍPUSTNÉ CHYBY :

V pozícií 1 : viď stupnica hmotnosti.

V pozícií 2 : viď špeciálna časť

V pozícií 3 : Trochu užšie telo, namä v hrudnej partií. Zreteľnejší krk. Menšie odchýlky od požadovaného utvárania hlavy. Nepatrné odchýlky od požadovaného utvárania a dĺžky ušníc.

V pozícií 4 : Riedka, mäkká srsť, menej pružná alebo hrubšia. Menšie odchýlky od požadovanej dĺžky srsti.

V pozícií 5 : Svetlejšia krycia farba. Ojedinelé biele alebo čierne pesíky, sklom pre vznik skupiny bielych chlpov. Svetlejšie prsia a boky. Nerovnomerné rozložená krycia farba. Zreteľný modrastý nádych pripomínajúci modré kamzičie znaky. Modrasté brucho. Svetlejšie oko s prevládajúcim šedivým odtieňom. Svetlejšie alebo ojedinelé biele fúzy. Svetlejšie pazúriky.

V pozícií 6 : Málo výrazná alebo svetlejšia farba podsady, prípadne sivastá, ojedinelé biele chĺpky v podsade, prípadne svetlejší pásik pri koži.

V pozícií 7 : viď všeobecná časť

NEPRÍPUSTNÉ CHYBY :

V pozícií 1 : Hmotnosť nižšia ako 3,50 kg a vyššia ako 5,50 kg (neklasifikovaný)

V pozícií 2 : Ako vo všeobecnej časti.

V pozícií 3 : Ako vo všeobecnej časti a ďalej: úzke telo (výluka). Tenké dlhé končatiny (výluka). Úzka, dlhá alebo šťučia hlava (výluka). Plazivý pohyb (výluka). Ušnice dlhšie ako 13 cm (výluka)

V pozícií 4 : Redšia srsť, takmer bez podsady (výluka) . Veľmi jemná až vatovitá srsť (výluka). Celkom nepružná alebo veľmi hrubá srsť (výluka). Značné odchýlky od predpísanej dĺžky  srsti (výluka)

V pozícií 5 : Veľmi svetlá krycia farba prípominajúca českého luštiča (výluka). Silný výskyt bielych chlpov, biela skupina chlpov (výluka). Výrazné modré alebo kamzičie znaky (výluka). Vyslovene svetlé prsia a boky (výluka). Intenzívne modré brucho alebo hlava (výluka). Silná hrdza (neklasifikovaný) Nažltlý tieň bez modrého pastelového nádychu (výluka). Svetlé alebo výrazne modré oči (výluka). Biely pazúrik (výluka). Všetky biele fúzy (výluka). Biely koniec chvosta (výluka).

V pozícií 6 : Biela alebo modrá podsada kdekoľvek na tele (výluka)

V pozícií 7 : Ako vo všeobecnej časti

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

PortrétPosledné fotografie
Archív

Kalendár
<< december >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 77397
Mesiac: 1174
Deň: 48